Управління освіти та культури Берегівської міської ради

 

Батькам про відсутність дітей у школі

16 вер. 2020
Батькам про відсутність дітей у школі

Батькам про відсутність дітей у школі

 
 

      Законодавство України чітко регламентує, що загальна середня освіта є обов’язковою. Відповідальність за виконання вказаних законодавчих норм покладається на батьків. У частині 5 статті 6 Закону України "Про загальну середню освіту" вказано, що «відповідальність за здобуття повної загальної середньої освіти дітьми покладається на їх батьків, а дітьми, позбавленими батьківського піклування, - на осіб, які їх замінюють, або навчальні заклади, де вони виховуються». А «злісне ухилення батьків від виконання обов'язків щодо здобуття їх неповнолітніми дітьми повної загальної середньої освіти може бути підставою для позбавлення їх батьківських прав» (ст. 47 того ж закону).
     За Кодексом України про адміністративні правопорушення, «ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей – тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». Стаття 150 Сімейного Кодексу України вказує, що батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
      Дитина не може прогулювати школу без поважної причини. Якщо школяр пропускає уроки за сімейними обставинами, то батьки зобов'язані своєчасно інформувати класного керівника про причину відсутності дитини (учня) до початку занять в перший же день його відсутності на уроках.
     Виправдувальним документом про відсутність учня на уроках враховуються: медична довідка з печаткою лікаря і установи; заява від батьків на ім'я директора школи (1-2 дні). Якщо дитина захворіла, то обов’язково потрібно отримувати довідку від лікаря. Адже якщо дитина 10 днів поспіль не приходить до школи без пояснення причини, навчальний заклад має повідомити про це поліцію та службу в справах дітей.
      За прогули дитину не можуть відрахувати. 
     Такi правила поширюються на всi школи України та регламентуються постановою Кабiнету мiнiстрiв № 684 "Про затвердження Порядку облiку дiтей шкiльного вiку та учнiв" (пункт 13), що набула чинностi 18 вересня 2017 р.:https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/250270773
 

 До уваги батьків!

Відповідальність батьків передбачена:

Сімейним кодексом України

Стаття 141. Рівність прав та обов’язків батьків щодо дитини

1. мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою;

 

2. розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.

 

Стаття 155.Здійснення батьківських прав та виконання батьківських обов’язків

1. здійснення батьками своїх прав та виконання обов’язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності;

 

2. батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини;

 

3. відмова батьків від дитини є неправомірною, суперечить моральним засадам суспільства;

 

4. ухилення батьків від виконання батьківських обов’язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

 

Стаття 180. Обов’язок батьків утримувати дитину

1. Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

 

Стаття 181. Способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину

 

1. способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними;

 

2. за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі;

 

3. за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі;

 

4. у разі виїзду одного з батьків за кордон на постійне проживання у державу, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, аліменти стягуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

 

5. якщо місце проживання батьків невідоме або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога. Порядок призначення цієї тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

 

Стаття 164. Підстави позбавлення батьківських прав

1. Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:

 

1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

 

2) ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;

 

3) жорстоко поводяться з дитиною;

 

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

 

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

 

6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

 

2. Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав з підстав, встановлених пунктами 2, 4 і 5 частини першої цієї статті, лише у разі досягнення ними повноліття.

 

3. Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.

 

4. Якщо суд при розгляді справи про позбавлення батьківських прав виявить у діях батьків або одного з них ознаки злочину, він порушує кримінальну справу.

 

Стаття 165. Особи, які мають право звернутися з позовом до суду про позбавлення батьківських прав

1. Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я або навчальний заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

 

Стаття 166. Правові наслідки позбавлення батьківських прав

1. Особа, позбавлена батьківських прав:

 

1) втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов’язків щодо її виховання;

 

2) перестає бути законним представником дитини;

 

3) втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім’ям з дітьми;

 

4) не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником;

 

5) не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов’язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування);

 

6) втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.

 

2. Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини.

 

Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.

 

Стаття 170. Відібрання дитини від батьків без позбавлення їх батьківських прав

1. Суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 Сімейного кодексу України, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров’я і морального виховання.

 

У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам – за їх бажанням або органові опіки та піклування.

 

2. У виняткових випадках, при безпосередній загрозі для життя або здоров’я дитини, орган опіки та піклування або прокурор мають право постановити рішення про негайне відібрання дитини від батьків.

 

У цьому разі орган опіки та піклування зобов’язаний негайно повідомити прокурора та у семиденний строк після постановлення рішення звернутися до суду з позовом про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав.

 

З таким позовом до суду має право звернутися прокурор.

 

3. Якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення їм дитини.

 

4. При задоволенні позову про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав суд вирішує питання про стягнення з них аліментів на дитину.

 

5. Положення частин першої – третьої цієї статті застосовуються до відібрання дитини від інших осіб, з якими вона проживає.